Gelişen Teknoloji ve Yeni Tasarımcı İş Alanları

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok sektörde farklılıklar olduğu gibi yeni tasarımcı iş alanları da görmek mümkün.

Birçok iş alanında olduğu gibi tasarımcının da kendi içinde farklı rolleri olduğunun bilincine varmış olmamız gerekiyor. Ağırlıklı olarak küçük işletmelerin kendi ihtiyaçlarını maksimum oranda karşılamak adına tasarımcı arayışlarında olduğunu duymak mümkün.

Aşağıda sizlerle paylaşmış olduğum Tasarımcı rolleri arasında ince çizgiler olduğunu biliyorum. Ancak şirketlerin iş süreçlerinde beklentinin en doğru şekilde yanıt bulabilmesi adına o kişinin birincil görevi ile aranılan kriterin aynı olup olmadığı iyi düşünülmesi gerekmektedir.

Gelişen Teknoloji ve Yeni Tasarım Rolleri

Grafik tasarım bölümü oldukça geniş bir kavramdır. Birisi “Ben tasarımcıyım” dediği zaman, çevresindeki birçok şeye bakış açısı diğerlerinden farklı olması gerektiğini bilmelidir. Aynı zamanda sürekli olarak (sektör ve kişisel gelişim adına) araştırma halinde olmalıdır.

Dijital dünya ile birlikte karşılaşacağımız tasarım rollerindeki değişimlere değinecek olursak;

Endüstriyel Tasarım (örneğin mobilya, otomobil), Basılı Medya (örneğin dergi, gazete) ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Dijital Medya (örneğin web sitesi, mobil uygulama) tasarımın temel yapılarıdır. Ancak teknoloji ile buluşan şirketler bu rollerin yanı sıra yeni akımlarla karşımıza çıkmayı başarmıştır. Bunlar; UX ve UI Tasarımcı başlıklarıyla yepyeni bölümlerden oluşuyor.

Şimdi bu başlıkların her birinin gerçekten ne anlama geldiğini öğrenelim.

UX Designer (Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı)ux_shot_01

Öncelikle ürünün nasıl algılandığıyla ilgilenir. UX tasarımcı bir kullanıcı sorununu çözmek için birçok farklı yaklaşımı keşfetmek durumundadır. Bir UX tasarımcısının sorumluluğu denemelerini mantıksal deneyimlerle sağlamasıdır. Olabilecek tüm yolların kişilerin davranışlarını gözlemleyerek ve test ederek yapması gerekir. Sözlü ve yazılı olarak tanımlanan deneyimler “en iyi” kullanıcı deneyiminin oluşmasına katkı sağlar.

Uygulamalar: Ekran görüntüleri, sahne çizimleri, site haritası

Yazılımlar: Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision

Resim: Bir UX tasarımcı tarafından oluşturulan bir uygulamanın ekranlarının örneği. Bir seyahat uygulamasının UX tasarımı.

 

UI Designer (Kullanıcı Arayüz Tasarımcısı) Ui designer

Ürünün algıdan çok genel olarak hissettirdiği ile ilgilidir. UX tasarımcıları aksine, ürünü nasıl sunulduğu önemlidir. Ekran ve sayfaları tasarlarken UX tasarımcısının yaratmış olduğu ürün ile iletişim kanalı oluşturur. UI tasarımcıları tutarlı bir tasarım dili ve uyumlu bir stil sağlamakla sorumludur. Görsel öğelerin tutarlılık bakımından ve uyarıların nasıl görüntülenebileceği gibi davranışların durumunu UI tasarımcısı belirler.

Yazılımlar: Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks

Resim: UI tasarımın genel düzenini en güzel şekilde anlatan bir tasarım.

 

Visual Designer (Görsel/Grafik Tasarımcı) visual-design

Görseli ve ürünü geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metin ve simgelerin uyum içerisinde kullanır. Piksellere en yaratıcı şekilde hakimiyet sağlayandır. Uygun tipografilerle ürüne biçim verir. Çalışmalarında ayrıntıya dokunabilmek için olabildiğinde yakın çalışmaktadır.

Yazılımlar: Photoshop, Sketch

Resim: Bir görsel tasarımcı kılavuzları ortaya koyan ve sonuç mükemmel olmasını sağlamak için her pikseli tek tek hesaplar.

 

Interaction Designer (Hareket/Etkileşim Tasarımcısı) animasyon

IPhone Posta uygulaması yenilemek için çektiğinizde ince zıplatma animasyon hatırlıyor musun? Bunun yaratıcısı bir hareket tasarımcısıdır. Genellikle statik uygulamalar üzerine çalışan görsel tasarımcıların aksine uygulama içerisinde kullanıcının dokunması ile hareketlenen animasyonlar oluşturur. Örneğin bir menü efekti kullanmak için nasıl bir slayt geçişi ve buton olması gerektiğini belirler. Hareket, ürünü nasıl kullanılacağı konusunda görsel ipuçları sağlayarak, arayüzün ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Yazılımlar: AfterEffects, Flash, Origami

Resim: Bir etkileşim tasarımcısının menü uygulaması.

 

UX Researcher (Kullanıcı Araştırmacı) reaserch-ux

Araştırmacı, daima iki temel soruya yanıt arar “Kullanıcı kim?” ve “Bizden istedikleri nelerdir?”. Genellikle yanıtları kullanıcı görüşleri, piyasa verileri ve bulguları bir araya getirerek sağlar. Tasarımın yenilenme süreçlerini araştırmacılar oluşturur. Kullanıcılara farklı testlerle, tasarımın ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını belirler. Oluşan veriler istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar çıkardığı için genellikle büyük şirketlerin kullandığı yöntemler arasındadır.

Envanterler: Mikrofon, Kağıt ve Dosya

 

Front-End Developer (UI Geliştirici) front-end-developer

Bir ürünün arayüzünün fonksiyonel olarak oluşturmakla sorumludur. UI tasarımcısı ile hareket tasarımcısı arasında etkileşimli duyarlı (responsive) yapıda kodlama ile sorumludur.

Yazılımlar: CSS, HTML, JavaScript

 

Product Designer (Ürün Tasarımcısı)

Ürün tasarımcısı genellikle ürünün görünüm ve duygusunu oluşturulmasını kapsayan bir terimdir. Ürün tasarımcısı şirkete göre farklılık gösterebilir. Bir ürün tasarımcısı yukarıda belirttiğim tasarım kollarının birçoğunu yapabilecek yetilere sahip olmalıdır. Başlangıçtan bitişe kadar olan süreçlerin tamamında rol alır. Bu akış süreçlerinde ekibi yönlendirir.

Grafik tasarım bölümü mezunu iseniz. Yeni trend tasarım modellerine bir an önce adapte olmalısınız. Sizin gözlemlediğiniz yeni iş modellerini yorum kısmına yazmayı unutmayın.

 

Blogdaki son yazılar

Bir yorum yaz